8 věcí, které s dětmi na cestách zažijete

1. Scénky

Představujete si, že ležíte na lehátku a zpod slunečníku pozorujete vaše miloučké děti, jak si staví hrady z písku? Nebo jak si v meditujícím klidném uzavřeném stavu procházíte silné chrámy a navštěvujete místní duchovní ceremonie? Ano, takové zážitky budou, ale je jich opravdu minimum. Většinu času budete řešit věčné požadavky dětí, jejich otázky, hadrkování a prosby, abyste se už mohli vrátit na vilu. Při meditaci budete neustále opakovat „ano, za chvíli už půjdeme“.  Připravte se na to a nebudete nepříjemně rozladění. Každý OKA-mžik, který proběhne v klidu, vás pak velmi mile překvapí. 

12620509_1039828592706668_286297788_o
2. Nudu

Můžu dostat mobil? Můžu si hrát na mobilu? Mě to tady nebaví!!! Můžeme už jet domů? Jak dlouho ještě pojedeme? Zase do chrámu, to snad neeeee!!!!? Proč musíme pořád na výlety? Zase na pláž, každý den na pláž?! Už jdeme? 

Mnoho podobných vět už jsme si vyslechli a pravděpodobně ještě vyslechneme. Čím jsou děti starší a blíží se puberta, tím jsou podobné otázky a následné diskuse čím dál častější. Pomáhá brát s sebou knihy, sešity, mandaly k vymalování , různé mini hry, stolní hry, kostky a případně i ten tablet s nabíječkou, pro nejhorší případy. A úplně nejvíc pomáhá do toho stejně jít a nechat děti chvíli v nudě. Ona je stejně moc dlouho nebaví a brzy si skvělou zábavu najdou. A když po třech hodinách chcete z pláže zase odejít, nastává nové kolečko otázek –  Už jdeme z pláže, proč? Já nechci domů! 

3. Náročný výběr jídla

Zatímco vám chutná téměř vše a ze všeho nejvíc milujete zkoušení nové cizokrajné kuchyně, děti jsou všechny stejné a chtějí stále špagety, pizzu, rýži – vše samozřejmě nepálivé, ani náznak pikantnosti. Naše starší dcera miluje saláty. Mohla by je jíst na snídani, oběd i večeři. Což je skvělé! Ale v případě, že v celém širokém okruhu je jen jedna restaurace, která salát nabízí, je to hodně slabý výběr. Zvlášť když v té jediné restauraci mají na výběr dále jen pizzu a špagety… Můžete si pořádně natrénovat princip dohod v praxi. 

4. Drahé vstupné všude

Sami si můžete vybrat mini pokojíček bez klimatizace, jízdu na motorce i na vzdálené výlety a na jídlo suchou rýži, nebo to nejostřejší jídlo, ale s dětmi je vše jinak. Děti si přejí bazén, pizzu v restauraci a jízdu na slonech, která vás bude stát tolik jako obědy na půl roku. A i když jim část těchto nápadů můžete rozmluvit a na ostré jídlo si časem přece jen také zvyknou, drahé vstupné za všechny členy rodiny budete platit stejně. Vyrážejte tedy na cesty s co nejmenšími dětmi, které se ještě kojí a  vstupné, letenku ani ubytování platit také nemusí 🙂 

 

12651068_1044256908930503_7927389309415177190_n

5. Málo intimních chvil

Jste téměř pořád s dětmi a večer padnete únavou. K tomuto není potřeba víc dodávat:-).

6. Hledání hlídačky

Na základě výše popsaného postupně dospějete k tomu, že děti nemusíte všude brát sebou a že ne všechny zážitky musíte mít nutně společné. Jsou-li vaše děti již trochu větší, necháte je občas samotné doma u pohádky, zatímco vyrazíte na konečně klidně vypité a vychutnané kafe, u kterého si můžete konečně také povykládat s partnerem. Anebo se poohlídněte po nějaké hlídací tetě, slečně, babičce… Vždy se nějaká najde. Tak zahoďte předsudky a dopřejte si pár hodin bez dětí.

 

7. Otevření se a sbližování

Jakmile si od sebe navzájem trochu odpočinete, vstřebáte všechny ty nepříjemnosti, které cestování přináší, a začnete se na sebe samé mnohem více ladit. A poté se naladíte a zharmonizujete se zbytkem rodiny. Nevýhoda krátkých dovolených je to, že je na harmonizaci obvykle málo času a dochází k ní tak poslední dva dny dovolené. Čím delší společný pobyt, tím větší pravděpodobnost, že toto nejkrásnější období zažíjete opravdu dlouho a případné výkyvy budou jen krátkodobé.

12647396_1036753746347486_4907371099911792194_n

8. Uvidíte, jak je to posouvá, otvírá možnosti i mysl

Nová generace dětí může změnit svět. Pokud je necháme plně rozvinout jejich potenciál a nebudeme do jejich „výchovy“ moc zasahovat. U cestování hodně sleduji otevřenou mysl dětí a jejich jiné chápání světa, než jaké máme my – generace, která zažila komunismus a velké omezování.  A to stojí za pár nepříjemností, které při cestách s dětmi zažijete. 

12646891_1041879845834876_2537386272760700847_o-2

Lucie Harnošová
Majitelka Brány k dětem lektorka a propagátorka kontaktního rodičovství, bezplenkové komunikační metody a zdravého přebalování a nošení. K zájmu o vše přírodní a přirozené ji vedla už její maminka, která v Brně otevřela úplně první prodejnu zdravé výživy. Jejím záměrem je propojovat moderní poznatky s šetrným způsobem života a také inspirovat v oblasti osobního růstu a výchovy dětí. Na svých kurzech rodičům přibližuje výhody láskyplného a respektujícího přístupu. Zdůrazňuje, že děti nepotřebují, abychom je vychovávali a "předělávali". Naopak je třeba naučit se vnímat, jaké signály nám dávají, protože to jsou velmi moudré bytosti, od kterých se můžeme mnoho naučit.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.