Den poté – mé dojmy z akce ženy ženám živě

Jsem sama doma a odpočívám. Vlastně jsem ještě skoro nevylezla z postele, i když je už odpoledne. Jen si chodím vařit černé čaje. Pouštím si hudbu, prohlížím pár fotek, které již z akce jsou a marinuji se v těch nádherných emocích, které jsem mohla včera prožívat.

Co se vlastně událo?

14618752_10211215610772582_181018379_o

Akce ŽENY ŽENÁM ŽIVĚ, třetí ročník, kde jsem měla tu čest přednášet.

Akce, kterou jsem si při minulých dvou ročnících užila ohromně moc i jako účastnice.

Miluji sdílení žen, ženskou energii, vzájemnou inspiraci a sesterství, které ne vždy je samozřejmostí.

Ženy mezi sebou mají také nenávist, nepřejícnost, pomluvy, srovnávání a spoustu nevyléčených bolavých věcí, které  si vzájemně můžeme zrcadlit a v nás to pak vyvolává tyto stinné stránky. A je spíše vzácností, když máte kolem sebe ženy, které vás přijímají takové, jaké jste, zároven vám dají zpětnou vazbu, když to potřebujete a podpoří vás, když padáte. Udělají podpůrnou síť a pomohou vám vstát, pomohou vám uvařit, pomohou vám utřídit si názor, můžete se u nich vyplakat, nechat pohlídat děti anebo s nimi vyjet do lázní. Jsem vděčná, že pár takových opravdových přítelkyn mám ve svém životě také.

Právě tímto je akce žžž výjimečná. I když je vás tam 400 nebo 600, cítíte se tak propojené, že všechny jste jako takové sestry. Nesrovnáváte se, inspirujete se od sebe navzájem a společně se svojí ženskou energií podílíte na celku. Na celkové atmosféře i energii, která tryská z tohoto místa do celého Vesmíru. Alespoň tak mi to připadá. Jsou to chvíle tak léčivé na mnoha úrovních, že to ani neumím popsat slovy.

Kdo jste na akci byly (byli – protože i pár mužů se tam vyskytlo), tak mi jistě dáte zapravdu, že je těžké tu nádheru popsat slovy. Ale srdcem ji cítíme.

A vy, co jste tam nebyly, tak chápu, že můžete mít spustu pochybností a může vám připadat akce povrchní, komerční, divná, moc esoterická, moc žensky uječená nebo nevím co ještě. Nechci vás přesvědčovat. Klidně můžte zůstat s vašimi názory – a to píšu ne ironicky, ale upřímně. Každý máme jinou cestu a s největším respektem, kterého jsem v tuto chvíli schopná, chápu, že nejsou podobné akce pro všechny inspirací.

Nicméně i s vámi bych ráda sdílela svůj prožitek z druhé strany. Letos ne jako účastnice, ale jako lektorka.

14646694_10211215610252569_1073713801_o

TANEC 

Na prvním žžž na konci proběhl spontánní tanec a děkování na podium, kam se mohly přidat i účastnice. A já jsem tenkrát se staženým zadkem šla. Bála jsem se, ale šla jsem si na jeviště zatančit, užila jsem si to, poděkovala jsem lektorkám, které pro mě v tu dobu byly ještě hodně neznámé. Druhý ročník jsem šla zase, opět to byl jeden z největších zážitků z celého dne, ale stále jsem se bála, že netančím dost dobře, sledovala jsem, jak tančí ostatní a srovnávala jsem se.

A letos? Na podiu jsem tančila během dne několikrát, křičela jsem tam jako podpora Janičky (viz níže) a také jsem chodila na modní přehlídce. Toto vše mě tolik dojímalo. Reakce publika, zář reflekotorů, ale hlavně mé spokojené klidné nitro, které za ty roky už o kus více pochopilo a žije výjimečnost každého z nás, úctu k jedinečnosti, k různým typům našich povah, našich jazyků, našich stylů tance, vzhledu i názorů. Ne vždy se mi to ještě daří plně, občas sklouznu ke srovnávání a hodnocení, ale je to čím dál méně a méně. Postupně to mizne a mě se rozlévá v srdci čím dál větší pokoj. Včera jsem si toto mohla prožít a uvědomit a jsem za to moc vděčná. 

 

MODNÍ PŘEHLÍDKA

Proběhla hned na zahájení a mě tak dojala, že jsem po prvním výstupu pak v šatně musela rychle utírat rozmazanou řasenku z celých tváří. V dívčím věku jsem si přála být modelka, dokonce jsem i na pár modních přehlídkách chodila. Ale pak mi bylo řečeno, že jsem na to moc tlustá a od rodičů také nepřišlo moc podpory, protože se báli mě vyslat do modelingového světa. Jsem za to samozřejmě zpětně ráda. Ale přesto v nás  ženách toto přání je –  být viděná ve své kráse a hýčkaná jako princezna. Možná je to ta naše vnitřní holčička, která chce být středem pozornosti, v bezpečném prostředí. A tak jsme si to všechny neprofesionální modelky moc užívaly! Líčení, česání, zkoušení šatů, nervozitu před vystoupením a pak ten obrovský aplaus od divaček, nadšení a podpora od žen účastnic. Wau, to pro mě byla obrovská síla! Vyjít na podium v nádherných šatech z Bhútanu a užít si hvězdnou chvíli. Děkuji Lili i vám všem, kteří jste nás povzbuzovaly svým potleskem.

ZODPOVĚDNOST

S přípravou mé přednášky přišla samozřejmě velká zodpovědnost za to, co tedy přesně předám. Dlouho jsem se snažila na téma ladit, ale nic moc nepřicházelo Chtěla jsem to pojmout víc dokonale a originálně. Přečetla jsem několik knih na téma TedX vychytávek pro přednášky a snažila se téma kontaktního rodičovství nějak napasovat do těchto tipů. Fakt se mi totiž líbily. Moment úžasu, originálně podané statistiky apod. Ale nešlo mi to, moc jsem tlačila, na sebe i na téma. A tak jsem asi tři dny před akcí konečně povolila. S pokorou jsem se odevzdala plynutí, napsala si pár záchytných bodů, které i v tu chvíli přišly a zahodila jsem všechny koncepty o dokonalosti. To víte, snažila jsem se téma KR přednést tak, aby bylo chytlavé a lidé si chtěly zjištovat dál. Chtěla jsem předat alespoň kousek ze své vášně a nadšení pro kontaktní rodičovství. A říkala jsem si, že je to třeba má jediná příležitost v životě, přednášet pro tolik žen. Ale stejně jako v rodičovství neexistují dokonalé principy a dokonalé postupy pro všechny a pro všechno, ani mě nepřicházelo nic dokonalého, u čeho bych si sedla na zadek a řekla „wau, děkuji za tuto inspiraci“. Přesto přišla. V pokoře a vděčnosti, že zazní přesně to, co má zaznít. Že to sebou nechám proudit a otevřu se svému daru. 

A to se nakonec stalo. Vůbec nevím, kdy a jak jsem klikala slidy ve své prezentaci. Mám pocit, že jsem nějaké přeskočila úplně. Zaznamenala jsem první, pak nějaký prostřední a poslední –  tři slidy z původních osmi. Kam zmizelo těch pět netuším. A ani netuším, co tedy přesně zaznělo, to si pustím až ze záznamu.

Ale co mě samotné zarezonovalo z mých vět nejvíc – svět je dokonalý právě svojí nedokonalostí. Asi to měl být vzkaz přímo pro mě:-)

Pokora, tréma, spokojenost, vděčnost a úcta. To vše se mi prolínalo celým dnem. Společně s velkou dávkou emocí a štěstí. Cítila jsem se celým týmem žž opečovávaná, ženami posluchačkami podporovaná a velká i malá zároveň. Velká tím jedinečným zážitkem a malá tím, že kdokoliv by tam mohl stát a toto všechno zažívat místo mě, protože všichni neseme životní příběh, který stjí za sdílení a který může být mnoha lidem velikou inspirací a dokonce momentem jejich klíčové životní změny. 

14585742_10211215610332571_566370825_o

Střípky z jednotlivých přednášek

Janko  – krásný úvod do jiskřivé a svůdné ženskosti. Janko si před námi všemi sedl na zadek a to mě pobavilo a vneslo to atmosféru uctění žen.

Bohdana – sebe-vědomí jako samozřejmá součást našich životů, o které je však potřeba pravidelně pečovat.

Lucka – Eva a Lilith, dva archetypy, které máme v sobě a můžeme s nimi integrovaně pracovat. Otevření se Lilith připravila půdu Janičce a tomu, co přišlo vzápětí

Jana – zadejte si do wikipedie slovo kunda a budete překvapeni, kolik moc má významů. Víte, že šťastná a spokojená joni znamená šťatsnou a spokojenou ženu? Hormony prostě neoblbneme. Janička nás lektorky pozvala na podium a všechny ženy vyzvala ke krátkému, zato dost intenzivnímu cvičení. Řvaly jsme – téměř jsme zbořily Sono:-) a dýchaly jsme a to vše pro probuzení naší energie, pro živost, pro vyplavění všeho,co potřebujeme dostat ven.

zz-male-002-n01_8071

Stáňa – líbilo se mi zdůraznění na to, že každý máme cestu k seberealizaci a štěstí jinde a nemusíme se nechávat ovlivňovat tím, co je právě trend. Možná zdánlivě jasná zpráva, přesto se v tom člověk dokáže zaseknout, když je jediný ve svém okolí, kdo chce věci dělat jinak. Jediná, která chce podnikat, zatímco všechny ostatní kamarádky jsou doma se třemi a více dětmi. Ale také naopak, když všechny kamarádky podnikají a já bych nejraději trávila celé dny s rodinou a péčí o domov.

Terezka – naladila celý sál na hlubokou vizualizaci, která mnohým vehnala slzy do očí. Na konci jsme k potlesku všichni vstaly!

Magdalena – sladění práce a rodiny – moc jsem neslyšela, protože jsem už byla připravená v zákulisí, nicméně je to téma, které ladím každým dnem:-) A věřím, že ženám, které jsou na tom podobně, bylo toto téma inspirací.

Edita –  dokonalé vyprávění o tom, když se z hledání TÉMATU stane TMA. Smály jsme se všechny celých 38minut Editčiné přednášky a ano, přetáhla svůj čas, ale nikomu z nás to nevadilo a dokázaly bychom ji tam poslouchat ještě hodiny. Jen nevím, co by na to říkaly naše svaly a bránice.

Lilia –  jak si hledat tu svou cestu a zdůraznění sesterství, o kterém jsem již psala v úvadu. Lilia mě fascinuje a i tato přednáška byla pro mě velkým zážitkem.

Pokud chcete ochutnat atmosféru a vidět nás všechny lektory i módní přehlídku, záznam je k prodeji ZDE.

14600573_10211215609972562_1228437148_o

Lucie Harnošová
Majitelka Brány k dětem lektorka a propagátorka kontaktního rodičovství, bezplenkové komunikační metody a zdravého přebalování a nošení. K zájmu o vše přírodní a přirozené ji vedla už její maminka, která v Brně otevřela úplně první prodejnu zdravé výživy. Jejím záměrem je propojovat moderní poznatky s šetrným způsobem života a také inspirovat v oblasti osobního růstu a výchovy dětí. Na svých kurzech rodičům přibližuje výhody láskyplného a respektujícího přístupu. Zdůrazňuje, že děti nepotřebují, abychom je vychovávali a "předělávali". Naopak je třeba naučit se vnímat, jaké signály nám dávají, protože to jsou velmi moudré bytosti, od kterých se můžeme mnoho naučit.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.