Aktivní tátové aneb jsou i nevýhody?

V naší evropské kultuře je za poslední desetiletí velmi patrný trend aktivních otců. Muži jsou vybízeni, aby chodili k porodům, aby se zapojovali do péče o své děti, aby je nosili v šátku a trávili s nimi čas. Se staršími dětmi pak muži odjíždí na všelijaké dobrodružné výpravy. A vzácnou výjimkou není ani to, že muži zůstávají na rodičovské dovolené, a to i s malými miminky.

 

I my máme tuto zkušenost a ráda bych se s vámi podělila o to, jak tento model fungoval u nás.

 

Když se nám narodila druhá dcerka a já jsem kromě péče o dvě děti a podnikání ještě dokončovala vysokou školu. Byla jsem již tolik vyčerpaná, že se manžel nabídl, že by na rodičovské dovolené mohl být on.

V té době jsem nechtěla zredukovat své aktivity, a proto to byla jediná možnost. Manžel měl velmi krásný a hluboký vztah s oběma dcerkami a oba jsme věřili, že to pro ně všechny bude krásný, naplněný čas.

A tak poté, co se druhorozená dcerka v roce sama odstavila, šel Honza na rodičovskou dovolenou.

Díky jeho flexibilní pracovní době mohl nadále částečně pracovat a i já jsem skloubila čas s rodinou a čas pro práci. Výsledkem bylo, že jsme jako rodina společně trávili hodně kvalitního času.

Zatímco jsem byla na pracovních cestách, manžel pečoval o děti a o domácnost a vytvářel nám všem domov. Pro mě pak bylo nádherné vracet se do provoněného a čistého bytu a odpočinout si po náročném cestování nebo stresovém vytížení.

 

Takto jsme fungovali téměř čtyři roky. Jeden rok jsme starší dcerku doma i učili. Nyní již děti chodí do úžasné školy, a proto jsme mohli  rytmus rodiny změnit.

 

Toto období nám mnoho dalo, ale také vzalo. Proto čtěte a inspirujte se i vy, pokud byste zvažovali model táty na rodičovské dovolené.

4V6B9190cb

Co nám toto období dalo?

1. Práce na polaritě

Když si vyměníte role v partnerství, je velmi těžké uchovat si polaritu a vzájemnou přitažlivost. A tak jsme na tom začali ještě intenzivněji pracovat.

2. Pro děti nádherný čas plný dobrodružství, her a zážitků s tatínkem.

3. Nádherný čas i pro muže, který může být svědkem každodenních malých zázraků s dětmi – první krůčky, vypadený zub, běhání po louce…

4. Pomoc pro mě.  Věděla jsem, že děti jsou v těch nejlepších rukou.

5. Otcovské sebevědomí – muž nemusí být jen ten, kdo nosí domů peníze. Zvládne veškeré úkony spojené s  dětmi stejně dobře jako žena. Tedy kromě kojení.

6. Muž se naučí spoustu nových dovedností.

7. Organizace času – kdo dělí svůj čas mezi děti, partnerství a práci musí time management zvládat dokonale. Není čas na prokrastinaci.

„Muž mistrně zvládne pracovat se svojí přirozenou leností a zároveň buduje time management, který je příznivý pro všechny.“ 

 

Co nám toto období vzalo?

  1. Je náročnější jít nevyšlapanou cestou, kterou vám nikdo neukázal, nepopsal, neřekl. A od které vás navíc vaše okolí odrazuje.
  2. Profesní kariéra muže je na nějaký čas více upozaděna.
  3. Krize po návratu z rodičovské – stejně, jako ji prožívají ženy. Viz bod druhý, najednou to na muže více dolehne a musí se s tím vyrovnat.
  4. Muž ztratil fokus na sebe, zaměřil se na celou rodinu, dobrovolně se upozadil.
  5. Náročné na energii.
  6. Výčitky svědomí mámy a pocity viny, že by ona měla být ta, která s dětmi tráví nejvíc času. Alespoň tak to předkládá společnost a ať chceme nebo ne, setkáváme se s tím všechny – pracující maminky.Všechny tyto body jsme ale vzali spíš jako výzvu  a tudíž jsme je překlopili opět do výhod 🙂

 

A tak milé ženy, pokud se rozhodnete muže více zapojit do výchovy dětí, svěřte jim tento úkol s důvěrou. Smiřte se s tím, že vše nemusí být podle vás, ale to neznamená, že by cesta tátů měla být horší než ta naše.

Milí muži, pokud se rozhodnete tento model vyzkoušet, pak vězte, že opravdu není pro všechny. Buďte smíření s tím, že nastanou situace, které nebudou ideální. Možná se mezi všemi těmi pokaděnými plínkami, dováděním v lese, umýváním nádobí a uspávání dětí a poté péčí o unavenou ženu, která se vrátí z práce domů, ztratíte vy sami. Většinou jsou tato zabloudění ale jen krátkodobá a dají se zvládnout s velkou láskou, pochopením a trpělivostí.

Chcete-li si přečíst celý ebook „Jak jsem se rozhodl zůstat s dětmi doma“ STAHUJTE ZDE. 

PS: Jistá možná úskalí táty na rodičovské ukazuje i film „Stážista“, podívejte se na něj :-).

fathers-day-822550_960_720

Lucie Harnošová
Majitelka Brány k dětem lektorka a propagátorka kontaktního rodičovství, bezplenkové komunikační metody a zdravého přebalování a nošení. K zájmu o vše přírodní a přirozené ji vedla už její maminka, která v Brně otevřela úplně první prodejnu zdravé výživy. Jejím záměrem je propojovat moderní poznatky s šetrným způsobem života a také inspirovat v oblasti osobního růstu a výchovy dětí. Na svých kurzech rodičům přibližuje výhody láskyplného a respektujícího přístupu. Zdůrazňuje, že děti nepotřebují, abychom je vychovávali a "předělávali". Naopak je třeba naučit se vnímat, jaké signály nám dávají, protože to jsou velmi moudré bytosti, od kterých se můžeme mnoho naučit.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.