Den poté – mé dojmy z akce ženy ženám živě

Jsem sama doma a odpočívám. Vlastně jsem ještě skoro nevylezla z postele, i když je už odpoledne. Jen si chodím vařit černé čaje. Pouštím si hudbu, prohlížím pár fotek, které již z akce jsou a marinuji se v těch nádherných emocích, které jsem mohla včera prožívat.

Co se vlastně událo?

14618752_10211215610772582_181018379_o

Akce ŽENY ŽENÁM ŽIVĚ, třetí ročník, kde jsem měla tu čest přednášet.

Akce, kterou jsem si při minulých dvou ročnících užila ohromně moc i jako účastnice.

Miluji sdílení žen, ženskou energii, vzájemnou inspiraci a sesterství, které ne vždy je samozřejmostí.

Ženy mezi sebou mají také nenávist, nepřejícnost, pomluvy, srovnávání a spoustu nevyléčených bolavých věcí, které  si vzájemně můžeme zrcadlit a v nás to pak vyvolává tyto stinné stránky. A je spíše vzácností, když máte kolem sebe ženy, které vás přijímají takové, jaké jste, zároven vám dají zpětnou vazbu, když to potřebujete a podpoří vás, když padáte. Udělají podpůrnou síť a pomohou vám vstát, pomohou vám uvařit, pomohou vám utřídit si názor, můžete se u nich vyplakat, nechat pohlídat děti anebo s nimi vyjet do lázní. Jsem vděčná, že pár takových opravdových přítelkyn mám ve svém životě také.

Právě tímto je akce žžž výjimečná. I když je vás tam 400 nebo 600, cítíte se tak propojené, že všechny jste jako takové sestry. Nesrovnáváte se, inspirujete se od sebe navzájem a společně se svojí ženskou energií podílíte na celku. Na celkové atmosféře i energii, která tryská z tohoto místa do celého Vesmíru. Alespoň tak mi to připadá. Jsou to chvíle tak léčivé na mnoha úrovních, že to ani neumím popsat slovy.

Kdo jste na akci byly (byli – protože i pár mužů se tam vyskytlo), tak mi jistě dáte zapravdu, že je těžké tu nádheru popsat slovy. Ale srdcem ji cítíme.

A vy, co jste tam nebyly, tak chápu, že můžete mít spustu pochybností a může vám připadat akce povrchní, komerční, divná, moc esoterická, moc žensky uječená nebo nevím co ještě. Nechci vás přesvědčovat. Klidně můžte zůstat s vašimi názory – a to píšu ne ironicky, ale upřímně. Každý máme jinou cestu a s největším respektem, kterého jsem v tuto chvíli schopná, chápu, že nejsou podobné akce pro všechny inspirací.

Nicméně i s vámi bych ráda sdílela svůj prožitek z druhé strany. Letos ne jako účastnice, ale jako lektorka.

14646694_10211215610252569_1073713801_o

TANEC 

Na prvním žžž na konci proběhl spontánní tanec a děkování na podium, kam se mohly přidat i účastnice. A já jsem tenkrát se staženým zadkem šla. Bála jsem se, ale šla jsem si na jeviště zatančit, užila jsem si to, poděkovala jsem lektorkám, které pro mě v tu dobu byly ještě hodně neznámé. Druhý ročník jsem šla zase, opět to byl jeden z největších zážitků z celého dne, ale stále jsem se bála, že netančím dost dobře, sledovala jsem, jak tančí ostatní a srovnávala jsem se.

A letos? Na podiu jsem tančila během dne několikrát, křičela jsem tam jako podpora Janičky (viz níže) a také jsem chodila na modní přehlídce. Toto vše mě tolik dojímalo. Reakce publika, zář reflekotorů, ale hlavně mé spokojené klidné nitro, které za ty roky už o kus více pochopilo a žije výjimečnost každého z nás, úctu k jedinečnosti, k různým typům našich povah, našich jazyků, našich stylů tance, vzhledu i názorů. Ne vždy se mi to ještě daří plně, občas sklouznu ke srovnávání a hodnocení, ale je to čím dál méně a méně. Postupně to mizne a mě se rozlévá v srdci čím dál větší pokoj. Včera jsem si toto mohla prožít a uvědomit a jsem za to moc vděčná. 

 

MODNÍ PŘEHLÍDKA

Proběhla hned na zahájení a mě tak dojala, že jsem po prvním výstupu pak v šatně musela rychle utírat rozmazanou řasenku z celých tváří. V dívčím věku jsem si přála být modelka, dokonce jsem i na pár modních přehlídkách chodila. Ale pak mi bylo řečeno, že jsem na to moc tlustá a od rodičů také nepřišlo moc podpory, protože se báli mě vyslat do modelingového světa. Jsem za to samozřejmě zpětně ráda. Ale přesto v nás  ženách toto přání je –  být viděná ve své kráse a hýčkaná jako princezna. Možná je to ta naše vnitřní holčička, která chce být středem pozornosti, v bezpečném prostředí. A tak jsme si to všechny neprofesionální modelky moc užívaly! Líčení, česání, zkoušení šatů, nervozitu před vystoupením a pak ten obrovský aplaus od divaček, nadšení a podpora od žen účastnic. Wau, to pro mě byla obrovská síla! Vyjít na podium v nádherných šatech z Bhútanu a užít si hvězdnou chvíli. Děkuji Lili i vám všem, kteří jste nás povzbuzovaly svým potleskem.

ZODPOVĚDNOST

S přípravou mé přednášky přišla samozřejmě velká zodpovědnost za to, co tedy přesně předám. Dlouho jsem se snažila na téma ladit, ale nic moc nepřicházelo Chtěla jsem to pojmout víc dokonale a originálně. Přečetla jsem několik knih na téma TedX vychytávek pro přednášky a snažila se téma kontaktního rodičovství nějak napasovat do těchto tipů. Fakt se mi totiž líbily. Moment úžasu, originálně podané statistiky apod. Ale nešlo mi to, moc jsem tlačila, na sebe i na téma. A tak jsem asi tři dny před akcí konečně povolila. S pokorou jsem se odevzdala plynutí, napsala si pár záchytných bodů, které i v tu chvíli přišly a zahodila jsem všechny koncepty o dokonalosti. To víte, snažila jsem se téma KR přednést tak, aby bylo chytlavé a lidé si chtěly zjištovat dál. Chtěla jsem předat alespoň kousek ze své vášně a nadšení pro kontaktní rodičovství. A říkala jsem si, že je to třeba má jediná příležitost v životě, přednášet pro tolik žen. Ale stejně jako v rodičovství neexistují dokonalé principy a dokonalé postupy pro všechny a pro všechno, ani mě nepřicházelo nic dokonalého, u čeho bych si sedla na zadek a řekla „wau, děkuji za tuto inspiraci“. Přesto přišla. V pokoře a vděčnosti, že zazní přesně to, co má zaznít. Že to sebou nechám proudit a otevřu se svému daru. 

A to se nakonec stalo. Vůbec nevím, kdy a jak jsem klikala slidy ve své prezentaci. Mám pocit, že jsem nějaké přeskočila úplně. Zaznamenala jsem první, pak nějaký prostřední a poslední –  tři slidy z původních osmi. Kam zmizelo těch pět netuším. A ani netuším, co tedy přesně zaznělo, to si pustím až ze záznamu.

Ale co mě samotné zarezonovalo z mých vět nejvíc – svět je dokonalý právě svojí nedokonalostí. Asi to měl být vzkaz přímo pro mě:-)

Pokora, tréma, spokojenost, vděčnost a úcta. To vše se mi prolínalo celým dnem. Společně s velkou dávkou emocí a štěstí. Cítila jsem se celým týmem žž opečovávaná, ženami posluchačkami podporovaná a velká i malá zároveň. Velká tím jedinečným zážitkem a malá tím, že kdokoliv by tam mohl stát a toto všechno zažívat místo mě, protože všichni neseme životní příběh, který stjí za sdílení a který může být mnoha lidem velikou inspirací a dokonce momentem jejich klíčové životní změny. 

14585742_10211215610332571_566370825_o

Střípky z jednotlivých přednášek

Janko  – krásný úvod do jiskřivé a svůdné ženskosti. Janko si před námi všemi sedl na zadek a to mě pobavilo a vneslo to atmosféru uctění žen.

Bohdana – sebe-vědomí jako samozřejmá součást našich životů, o které je však potřeba pravidelně pečovat.

Lucka – Eva a Lilith, dva archetypy, které máme v sobě a můžeme s nimi integrovaně pracovat. Otevření se Lilith připravila půdu Janičce a tomu, co přišlo vzápětí

Jana – zadejte si do wikipedie slovo kunda a budete překvapeni, kolik moc má významů. Víte, že šťastná a spokojená joni znamená šťatsnou a spokojenou ženu? Hormony prostě neoblbneme. Janička nás lektorky pozvala na podium a všechny ženy vyzvala ke krátkému, zato dost intenzivnímu cvičení. Řvaly jsme – téměř jsme zbořily Sono:-) a dýchaly jsme a to vše pro probuzení naší energie, pro živost, pro vyplavění všeho,co potřebujeme dostat ven.

zz-male-002-n01_8071

Stáňa – líbilo se mi zdůraznění na to, že každý máme cestu k seberealizaci a štěstí jinde a nemusíme se nechávat ovlivňovat tím, co je právě trend. Možná zdánlivě jasná zpráva, přesto se v tom člověk dokáže zaseknout, když je jediný ve svém okolí, kdo chce věci dělat jinak. Jediná, která chce podnikat, zatímco všechny ostatní kamarádky jsou doma se třemi a více dětmi. Ale také naopak, když všechny kamarádky podnikají a já bych nejraději trávila celé dny s rodinou a péčí o domov.

Terezka – naladila celý sál na hlubokou vizualizaci, která mnohým vehnala slzy do očí. Na konci jsme k potlesku všichni vstaly!

Magdalena – sladění práce a rodiny – moc jsem neslyšela, protože jsem už byla připravená v zákulisí, nicméně je to téma, které ladím každým dnem:-) A věřím, že ženám, které jsou na tom podobně, bylo toto téma inspirací.

Edita –  dokonalé vyprávění o tom, když se z hledání TÉMATU stane TMA. Smály jsme se všechny celých 38minut Editčiné přednášky a ano, přetáhla svůj čas, ale nikomu z nás to nevadilo a dokázaly bychom ji tam poslouchat ještě hodiny. Jen nevím, co by na to říkaly naše svaly a bránice.

Lilia –  jak si hledat tu svou cestu a zdůraznění sesterství, o kterém jsem již psala v úvadu. Lilia mě fascinuje a i tato přednáška byla pro mě velkým zážitkem.

Pokud chcete ochutnat atmosféru a vidět nás všechny lektory i módní přehlídku, záznam je k prodeji ZDE.

14600573_10211215609972562_1228437148_o

Lucie Harnošová
Majitelka Brány k dětem lektorka a propagátorka kontaktního rodičovství, bezplenkové komunikační metody a zdravého přebalování a nošení. K zájmu o vše přírodní a přirozené ji vedla už její maminka, která v Brně otevřela úplně první prodejnu zdravé výživy. Jejím záměrem je propojovat moderní poznatky s šetrným způsobem života a také inspirovat v oblasti osobního růstu a výchovy dětí. Na svých kurzech rodičům přibližuje výhody láskyplného a respektujícího přístupu. Zdůrazňuje, že děti nepotřebují, abychom je vychovávali a "předělávali". Naopak je třeba naučit se vnímat, jaké signály nám dávají, protože to jsou velmi moudré bytosti, od kterých se můžeme mnoho naučit.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.