Každý si myslí že TO nemůže fungovat – to platí pro bezplenkovku i volnou menstruaci. Tím větší překvapení následuje, když TO s úspěchem zkusíme.
Bezplenkovka ze založená na principu, že děti jsou schopné uvolnit svěrače a vyčůrat se mimo “své hnízdo”. To stejné mohou udělat i ženy – uvolnit svěrače, svaly pánevního dna nebo se zaměřit i na povolení děložního čípku – každá podle toho, co jí funguje.
U dětí fungují základní pilíře – signály, časování, intuice a „čůrací zvuk“. Ty můžeme využít i při volné menstruaci:
U bezplenkovky můžeme praktikovat na “částečný” nebo “plný úvazek” a stejně tak můžeme zkoušet i volnou menstruaci. Můžeme ji využívat jen v době, kdy jsme doma a máme možnost se na své tělo více soustředit. Tehdy je snazší ponořit se hlouběji do sebe a nesledovat dění venku. Nebo můžeme volně menstruovat jen některé dny, protože se může stát, že nám to během silnějších dnů jde lépe než v době slabší menstruace. Tak to mám například já. Když mám silnější menstruaci, moje tělo dává velmi výrazné signály, když potřebuji jít na toaletu. Ale ve slabších dnech už nejsem tolik naladěná na své tělo a ani na klid a odpočinek, který si obvykle dopřávám během prvních dní krvácení. I částečné praktikování volné menstruace však přináší celou řadu výhod, o kterých jsem psala ve svém prvním článku o volné menstruaci. (proklik)
A ještě jednu společnou věc pozoruji u bezplenkovky i volné menstruace:
Pokud jsme ze zkoušení nervozní, ve stresu, moc tlačíme (ať už na dítě či na sebe) nebo máme velká očekávání, obvykle se nedaří vůbec nic. U bezplenkovky docílíme jen toho, že miminko z nás nervozitu vycítí a začne být samo ve stresu, uplakané, ukňourané a nespokojené. Tudíž přesný opak toho, co si přejeme. U volné menstruace se může stát, že nás naopak menstruace začne bolet, naše tělo nám dává signály, že je nespokojené, reagujeme podrážděně na své okolí… Pokud podlehneme svým očekáváním a přílišnému nátlaku, je důležité si to nejdříve uvědomit a pak zvolnit. Uklidnit se, vydýchat se, případně zkoušení na pár dní odložit a pokračovat, až budeme opět v pohodě.
Milé ženy, které jste s dětmi praktikovaly nebo praktikujete bezplenkovku, vidíte také ty podobnosti? Pokud již volnou menstruaci zkoušíte, budu určitě ráda za všechny vaše postřehy. Pište mi je do komentářů nebo přímo na mail (lucka2@email.cz). A pokud jste volnou menstruaci ještě nezkoušely – vzpomeňte si na to příjemné lechtání v podbřišku, když jste poprvé praktikovaly bezplenkovku. Na ten úchvatný pocit, když se miminko poprvé vyčůralo do umyvadlo nebo do misky a spokojeně se usmálo. Stejné nadšení budete zažívat i při volné menstruaci, až zjistíte, že také funguje. Že nám dává svobodu a ruší naše dosavadní přesvědčení…
Je mi 38 let a je tomu asi rok co bez nějakých dřívějších informací či vědomí nějakých „metod“ jsem si všimla, že „vložky“ mívám čisté a krvácím pouze, když jdu na wc. Pocítím zvláštní tlak v podbřišku, jdu na záchod a zatlačím. Zatím nejsem zastánkyně novějších metod „kalíškování“ (ale už k tomu dozrávám), takže se stále jistím běžnou vložkou a když jsem někde delší dobu kde nemůžu jít na WC tak bohužel ta přirozená „technika“ tolik nefunguje. Ale vůbec jsem tomu nerozuměla, jak to, že až nyní a jak to, že krev neteče a jako bych snad měla v sobě nějaký „špunt“, který se deaktivuje až při zatlačení na toaletě. Stále se učíme poznávat svoje tělo a i já jsem po celém svém uspěchaném a aktivním životě dvojnásobné mámy trochu zpomalila, začala odpočívat, vnímat svoje emoce, tělo a možná i to je důvod, že jsem přestala mít bolestivé menstruace, které jsem dřív mívala tak hrozné, že jsem měla problém fungovat a jen se kroutila bolestmi. To už neznám a menstruaci si jakoby „řídím“ sama. Ač to stále logicky pochopit nemůžu, moje tělo asi ví 🙂
Minulou menstruaci jsem měla v lázních, kde už jsem tou dobou byla druhý týden, a tudíž krásně zrelaxovaná, naladěná na sebe, bez ustavičného shonu běžného života. A podobně jako píše Míša, jsem si začala všímat, že když jdu na záchod, můžu ovlivnit i vyprázdnění krve. Někdy jsem i cítila, že už to bude, šla jsem hned na záchod a krev či kousky šly ven. Když se na to zaměřím a chvíli posedím, vyteče jí více a pak už vložka není tolik zakrvácená. O volné menstruaci jsem do té doby moc nevěděla, jen jsem věděla, že něco takového existuje, ale přišlo mi to jako nějaký bio-úlet. Něco jako kalíšek, který spousta žen propaguje, ale mně se za rok pokusů nepodařilo ho uspokojivě používat. Ale zdá se, že na volné menstruaci něco bude. Nečekám, že budu někdy úplně bez vložek, ale když to jde udělat tak, že do nich krve půjde mnohem míň, tak je to jednak pro mě příjemné, taky lacinější a ještě se sníží odpad, který produkuju.
Myslím, že na to, aby to fungovalo, má opravdu velký vliv ta pohoda a mít čas všímat si signálů těla. Přijde mi, že v běžném životě bohužel nejsem tak vnímavá. Zatím 🙂
Terrific article! That is the kind off info that are supposed to bbe shared across the net. Ernesta Teddy Lemkul